Strona główna Mapa serwisu Kontakt

Przed nami już tylko Gala Finałowa.
2014.01.11 - 01:41


Z końcem grudnia 2013 roku zakończyła się dziesiąta już edycja konkursu Hodowca Roku, wyłaniającego najlepszych hodowców trzody dla  PKM DUDA. Po raz piąty z rzędu najważniejszym, Złotym Patronem, konkursu została firma Wytwórnia Pasz LIRA, a po raz pierwszy będą w nim uczestniczyć koncern Renault, jako Patron Motoryzacyjny oraz firma AGROMIX z Rojęczyna, nowy Patron Gali Finałowej. Do konkursu powraca również koncern CARGILL, w roli Srebrnego Patrona.

 

Hodowca Roku to największe wydarzenie branżowe w kraju. Każdego roku wyłania 50-ciu największych dostawców żywca dla PKM DUDA, spośród ponad tysiąca hodowców. Zaproszenia na tegoroczny Bal Hodowcy Roku, który odbędzie się 24.01.2014 roku i zwyczajowo wieńczy każdą kolejną edycję, zostały już wysłane.

 

Po raz kolejny konkurs wsparły największe firmy branży rolnej. Złotego Patrona, Wytwórnię Pasz LIRA (producenta pasz), uzupełniają firmy AGROMIX (dystrybutor maszyn rolniczych) jako Patron Gali Finałowej, koncern RENAULT (jako Patron Motoryzacyjny) oraz Srebrni Patroni, firmy: De Heus Polska (producent pasz), CARGILL Polska (producent pasz), BIOMIN Polska (prozdrowotne dodatki paszowe) i Choice Genetics Polska (dostawca materiału genetycznego dla producentów trzody chlewnej). Podobnie jak w dwóch poprzednich edycjach wsparcie medialne dostarcza dwumiesięcznik „Hoduj z głową - świnie”.

 

Ciekawostką tegorocznej edycji jest udział po raz pierwszy w gronie sponsorów, jako Patrona Gali Finałowej, dobrzej znanej w Polsce firmy AGROMIX, wyłącznego dystrybutora sprzętu rolniczego marek KRONE, TECNOMA, TRIOLIET, oraz dealera AMAZONE, MANITOU, KUBOTA.  – W tym roku firma obchodzi 25-lecie swej działalności – mówi Józef Dworakowski prezes – Tak poważny konkurs, to dla nas dobra okazja do promocji i podkreślenia znaczenia naszej firmy na polskim rynku rolniczym. Mocnym akcentem wejdziemy w rocznicowy rok – podkreśla prezes Dworakowski.

 

- Bardzo się cieszę, że konkurs stale się rozwija, a do współpracy dołączają kolejni partnerzy. Jego idea pozostaje niezmienna. Chcemy podziękować naszym dostawcom za kolejny rok współpracy, a wyłaniając najlepszych producentów wśród nich promować, zwłaszcza w naszym regionie, rozwój produkcji trzody chlewnej. - mówi Roman Miler, wiceprezes Zarządu Polskiego Koncernu Mięsnego DUDA S.A. - W tegorocznej edycji zmieniliśmy nieco podejście promując również niedużych  producentów. W tym celu zaprosiliśmy do uczestnictwa firmy dostarczające żywiec do PKM Duda, które mogą z kolei dalej uhonorować swoich poszczególnych dostawców. W ten sposób nawet mniejsi producenci będą mogli wziąć udział w naszej Gali Finałowej i otrzymać szansę na wygranie nagród.

 

Nagrodą główną w tegorocznej edycji jest Dacia Duster w najbogatszej wersji wyposażenia Laureate, to rezultat nawiązania współpracy z koncernem Renault. Pozostałymi nagrodami rzeczowymi są: wakacje zagraniczne, zestaw RTV ( TV LED 46", kino domowe, odtwarzacz Blu-Ray),  ultrabook 2x1 (tablet/laptop), ekspress ciśnieniowy, zestaw rozrywkowy dla rodziny (piłkarzyki, dart, scrabble/monopoly), robot wielofunkcyjny, smartfony oraz tablet.

 

Na tegorocznej gali finałowej największych hodowców bawić będą ponadto akrobatyczne TRIO, które pokaże zapierające dech w piersi możliwości ludzkiego ciała oraz znakomity satyryk Grzegorz Halama Oklasky! Emocji z pewnością nie zabraknie.

 

Organizatorem konkursu już od 10 lat jest Polski Koncern Mięsny DUDA SA, jeden z największych polskich producentów wieprzowiny. Ubiegłoroczny poziom ubojów koncernu  wyniósł 850 tysięcy sztuk.

Mniejszy ubój, większy zysk
2014.01.06 - 12:15

W grudniowym numerze leszczyńskeigo tygodnika "Gazeta ABC" ukazał się reportaż o koncernie PKM DUDA i zbliżającym się rozstrzygnięciu konkursu Hodowca Roku 2013. Za przyzwoleniem redakcji, publikujemy reportaż w całości.

 

W największej firmie regionu

 

Mniejszy ubój, większy zysk

 

Największe przedsiębiorstwo regionu leszczyńskiego, Polski Koncern Mięsny Duda S.A. po trzech kwartałach wypracował solidny zysk.Ale o spoczynku nie ma mowy. Spółka cały czas się zmienia, rodzą się nowe pomysły. Zarząd ma chęć i siłę by wprowadzać je w życie. Korzyści z tego czerpią przede wszystkim hodowcy.

Rok temu w Grąbkowie ubito ponad milion sztuk trzody chlewnej. A mimo to, spółka zanotowała straty. Niestety strategia dużych wolumenów nie sprawdziła się:

 - Dokładnie przeanalizowaliśmy sytuację _ mówi Roman Miler, wiceprezes Zarządu. _ Doszliśmy do wniosku, że właśnie ta duża wydajność generowała straty. Chłodnia zakładu nie była przygotowana do tak wielkiej ilości mięsa, Postanowiliśmy to zmienić. Już zapadła decyzja. Chłodnia zostanie gruntownie zmodernizowana. W produkcji na tak konkurencyjnym rynku można osiągnąć przewagę tylko kiedy ma się nie naganną jakość i najniższe koszty i w tym kierunku idziemy_ mówi Roman Miler _ Jakość jest moim priorytetem. Pod tym kontem planowana jest w Grabkowie w przyszłym roku duża inwestycja. Na rynku musimy być najlepsi._

Z jakimi więc wynikami spółka kończy rok?

Przychody koncernu za trzy kwartały osiągnęły poziom 1 413 567 000 złotych i można przypuszczać, że na koniec roku zbliżą się do 2 miliardów. Co prawda jest to o około 10 procent mniej, niż w roku ubiegłym, ale zysk netto spółki wzrósł aż o 670 % i wyniósł za 9 miesięcy niemal 16 milionów zł.

Pod względem obrotów PKM Duda jest absolutnym liderem na Ziemi Leszczyńskiej.

W koncernie toczy się nieustanna zmiana. W 2009 roku, po wnikliwej analizie przyczyn załamania gospodarczego, przyjęto 3-letni kalendarz reform nazwany Programem DUDA 2012. Tak o nim mówił prezes Dariusz Formela:

- Projekt Duda 2012 i skala zmian jest bezprecedensowa w branży. Projekt jest niezbędny by uwolnić potencjały wzrostu w szeregu obszarów, o których już wiemy, że istnieją. Mamy niezbędną determinację by go zrealizować skutecznie i do końca.

Zmiany obejmowały zakupy, produkcję, logistykę, sprzedaż, zatrudnienie, restrukturyzację i sprzedaż majątku, łączenie i zbywanie spółek zależnych.

Przez trzy lata objęte programem dokonano niezliczonych, większych i mniejszych zmian. Ale kiedy minął ostatni, 2012 rok zakładanego programu, nikt nie odtrąbił jego zakończenia. Stało się jasne, że zmiana musi towarzyszyć spółce zawsze, jako stały element zarządzania. Bo tak jest we wszystkich dużych organizacjach gospodarczych na świecie.

Jednym z najważniejszych punktów reform było włączenie zależnej spółki Makton w bezpośrednie struktury PKM Duda poprzez połączenie obydwu spółek w jeden podmiot z końcem 2012 roku. Makton to jedna z największych polskich sieci hurtowni mięs i wędlin  z oddziałami w województwie mazowieckim, wielkopolskim, śląskim, małopolskim, ale zaopatrująca placówki handlowe w niemal całym kraju.

Kilka lat temu Grupa PKM Duda zaczęła budować swój przyczółek na Ukrainie. Wyniki z działalności niektórych segmentów nie były dla zarządu satysfakcjonujące, dlatego zdecydowano o wycofaniu się z części biznesu. W 2010 r. sprzedano 10 000 hektarów ziemi zlokalizowanej w tym kraju. Z tej działalności nie było przychodów, a wiele kłopotów. Bo kultura pracy i poszanowanie własności są u naszych sąsiadów na innym poziomie, niż u nas. _ Ale za to hodowlę trzody i przetwórstwo mięsa oraz własne sklepy  będziemy na Ukrainie rozwijać _ zapewnia nas Rafał Oleszak, wiceprezes Zarządu, dyrektor finansowy. _ Dziś hodujemy w tym kraju 40 000 sztuk trzody, produkujemy 400-500 ton mięsa i wędlin miesięcznie, mamy 40 sklepów i 2 hurtownie. To bardzo perspektywiczny rynek.

Jednym z ciekawszych pomysłów było utworzenie spółki zależnej Insignia Management zajmującej się centralnymi zakupami dla wszystkich przedsiębiorstw koncernu. Kieruje nią w Grąbkowie Agnieszka Lorek. _ Mój zespół dokonuje wszystkich zakupów dla całego koncernu, oprócz zakupu surowca do produkcji. A więc m.in. materiały biurowe, opakowania, środki czystości, narzędzia produkcyjne, komputery, samochody, materiał siewny i nawozy dla Spółek z sektora rolnego czy usługi sprzątania, ochrony na rzecz spółek z Grupy. Rokrocznie organizujemy przetargi na dostawę prądu i paliw oraz usług telekomunikacyjnych dla wszystkich naszych spółek. Dzięki skali zakupów mamy wynegocjowane najbardziej korzystne rabaty u producentów i hurtowników. To opłaca się wszystkim. Od nowego roku chcemy nasze usługi zaoferować szerszemu gronu przedsiębiorców, spoza Grupy PKM Duda. Im też ta współpraca będzie się opłacała. Z pierwszymi klientami współpracujemy już blisko rok, wspólnie kupując m.in. prąd czy paliwa.

Kolejną dużą zmianą jest przeniesienie rozbioru dziczyzny z Wałbrzycha do Karolinek pod Rawiczem. PKM wydzierżawił w Karolinkach duże obiekty po zakładzie przetwórstwa drobiu i tam uruchomi rozbiór mięsa jelenia, sarny i dzika. Cała produkcja będzie kierowana na eksport.

   _ Konsekwentnie dokonujemy centralizacji takich dziedzin, jak księgowość i kadry. Centralizacja, ale w wyodrębnionych spółkach nastąpiła już w sferze zakupów, transportu i logistyki _ mówi wiceprezes Roman Miler. _ Zewnętrzne spółki dostarczają nam pracowników fizycznych, sprzątają, serwisują komputery. To udane zmiany.

Krajowi hodowcy najważniejsi. 

 Od początku tego roku koncern niemal w całości zrezygnował z importu żywca wieprzowego (rok wcześniej import wynosił 30 %) i oparł się na krajowych hodowcach. Mają lepszy materiał hodowlany, gospodarstwa są bardziej stabilne. Koncernowi DUDA zależy na stałej współpracy z rolnikami. Jedną z zachęt jest doroczny konkurs na najlepszych hodowców trzody. Finał obecnej edycji odbędzie się podczas uroczystej Gali Hodowców, 24 stycznia w Kłodzie pod Rydzyną, gdzie zjedzie 50 najlepszych tegorocznych hodowców. Konkurs nie ma podobnego odpowiednika w kraju. Także za sprawą sponsorów, którzy reprezentują branże bezpośrednio związane z hodowlą i odpowiadająca za efektywność jej produkcji. Są wśród nich producenci pasz jak LIRA, od wielu lat główny sponsor konkursu, ale i światowi potentaci Cargill, De Heus. Jest czołowy światowy dostawca genetyki firma Choice Genetics oraz producent prozdrowotnych dodatków Biomin Polska. Udział tak prestiżowych partnerów potwierdza rangę konkursu. Ciekawostką tegorocznej edycji jest udział po raz pierwszy w gronie sponsorów, dobrzej znanej w regionie firmy AGROMIX. Dzięki tym sponsorom możliwe jest także w trakcie konkursu przekazywanie wiedzy i wymiana doświadczeń, jak organizować produkcję trzody by podnosić zyskowność tuczu. Jak twierdzą przedstawiciele koncernu, ta forma pielęgnacji kontaktów z hodowcami przynosi rezultaty. Blisko 40% uczestników gali to hodowcy, którzy od wielu lat kwalifikują się do finałowej najlepszej 50-tki. Na tak trudnym rynku taki wskaźnik lojalności to dowód, że współpraca z PKM DUDA po prostu się hodowcom opłaca.

Koncern  jest więc znowu na ścieżce wzrostu. Rynek to czuje. Cena akcji PKM DUDA wzrosła od początku roku o 100 procent. Ale ambicje Zarządu są zdecydowanie większe i obejmują również czynne uczestniczenie w procesie konsolidacji branży mięsnej

 

 

 

Dacia Duster Laureate dla Hodowcy Roku 2013!
2014.01.02 - 22:33


Już 24 stycznia poznamy Hodowcę Roku 2013. Z końcem grudnia formalnie zakończyła się X edycja konkursu organizowanego przez PKM DUDA, przy współpracy z liderami branży hodowlanej.  Już niedługo poznamy szczegóły Balu Hodowcy, na który - jako co roku - zaproszonych zostanie 50 największych dostawców żywca minionego roku. Jedno jest już pewne, Hodowca Roku 2013 wróci do domu nabogatszą wersją Daci Duster - Laureate!

 

DACIA DUSTER LAUREATE

SILNIK: 1.6 16V 105 km napęd 4X4
ELEMENTY WYPOSAŻENIA: 

Komputer pokładowy

Klimatyzacja manualna

Dacia Plug&Radio (radioodtwarzacz z dużym wyświetlaczem, CD MP3, Bluetooth®,  wejście USB/jack w panelu radia, pilot do sterowania przy kierownicy)

ABS + układ wspomagania nagłego hamowania

System kontroli toru jazdy ESC z ASR

Czołowa poduszka powietrzna kierowcy i pasażera z możliwością dezaktywacji + boczne poduszki powietrzne z przodu Reflektory z podwójnym układem optycznym ze światłami dziennymi DRL

Wspomaganie układu kierowniczego

Centralny zamek drzwi zdalnie sterowany falami radiowymi Elektrycznie podnoszone szyby przednie

Tryb ECO

Kierownica i gałka dźwigni zmiany biegów pokryte skórą

Przednie szyby elektryczne z włącznikiem impulsowym po stronie kierowcy

 

Życzymy szczęścia w losowaniu i do zobaczenia na Balu!

 

 

 

 

 

Poprawa zyskowności produkcji
2011.12.14 - 12:27


 

Szanowni Państwo,

 

W zakładce Strefa Wiedzy zamieściliśmy rozmowę z właścicielem fermy ST Denoual - Bernardem Renault - na temat wyników produkcyjnych przeprowadzonych na fermie Gaec des Granges, w zakresie knura PIETRAIN PEN AR LAN.

 

"Na bardzo konkurencyjnym i trudnym rynku trzody chlewnej to oczywiste jest, że podejmuje się działania sprawdzające, czy nie uzyska się lepszych wyników na innym materiale. Zawsze trzeba szukać możliwości poprawy wyników produkcyjnych i zwiększania zyskowności produkcji".

 

Na czym one polegają, dowiedzą się Państwo z zamieszczonej poniżej rozmowy.

 

Serdecznie zapraszamy do lektury po zalogowaniu się w zakładce Strefa Wiedzy!

 

Jeśli nie posiadasz dostępu do zakładki to wypełnij formularz.

 

Jeśli natomiast masz problemy z logowaniem, bądź zapomniałeś hasła - zgłoś to na adres biuro@hodowcaroku.pl.

Wyświetlono pozycje od 9 do 12 z 61

Partnerzy konkursu


Copyright © 2011 PKM DUDA S.A. 
Strona główna   |    Mapa serwisu   |    Aktualności   |    Konkurs   |    Organizator   |    Sponsorzy   |    Historia